Bliv kundeKundeserviceOpskrifterWeblogLandkøkkenNyhedsbrevGårdbutikErhvervLeverandørerOm Aarstiderne
Leverandører : Grøntsager

Skiftekær Økologi - kartofler

Grøntsager
Heinz Künnen - hvide asparges
Barritskov
Lars Skytte Jensen - salat m.m.
Marienlyst
Olive grove
Skiftekær Økologi - kartofler
Tinggård

Frugt
Fisk
Kød
Brød
Vin
Kolonial
Tilbehør

Skiftekær Økologi

-leverer primært kartofler til Aarstiderne, men derudover har de også jordbær, løg, hokaido squash, sukkermajs og runde rødbeder.

 

Gården ligger på Vesttåsinge, ud mod Ø-havet, og har været drevet økologisk siden sommeren 1998 af Marie og Peter. Marie og Peter har tidligere drevet den økologiske gård Gartneriet Kærhede, i Vestjylland, og har arbejdet med økologi igennem de sidste 15 år. Skiftekær er en slægtsgård som kan føres tilbage til Maries familie. Ude midt på én af markerne ligger en 5000 år gammel gravhøj ved navn Capes høj, med en storslået udsigt ud over Ø-havet.

 

Klimaet på den vestlige del af øen er velegnet til dyrkning af svampefølsomme afgrøder som kartofler, løg og jordbær. Tåsinge var oprindelig en stor frugthave af samme årsag. Dette forsøger de på Skiftekær Økologi nu at gøre til virkelighed igen.

 

Kartofler

 

Der dyrkes primært kartofler på ejendommen da det fortsat er Peters store lidenskab. På Skiftekær Økologi har de kartofler af Tåsinge-kvalitet hele året rundt. De første nye er normalt klar i begyndelsen af juni. Peter har igennem de sidste 20 år ledt efter sorter velegnet til økologisk avl, og som samtidig har en god smag. Dette arbejde er endelig ved at lykkes nu.

 

"Vi dyrker, specielt til Aarstiderne, flere nye sorter i år, bl.a kan nævnes en asparges-type ved navn Anna Bella, en ny rødskindet type ved navn Laura, og som noget specielt den helt igennem violette Congo fra Finland."

 

Derudover dyrkes sorterne Ditta, Sava, Marabel og Milva som alle er kendetegnet ved at have en meget fin kogekvalitet.

 

Kartoflerne gror ofte længe inden der kommer kartoffelskimmel, det betyder at de modnes på en naturlig måde, og at spisekvaliteten derfor ofte bliver god. Samtidig bliver de store så der ofte også kan udvælges bagekartofler i de enkelte marker.

 

Skiftekærs kartofler er kendte for at være stærkt gule i farven og mere faste i kog, de er svære at stikke gaflen i. Jordtypen er en lerblandet jord, som giver kartoflerne det lyse udseende og den nøddeagtige smag.

 

Som et kuriosum har de en kartoffelbørnehave, hvor de forsøger at finde en ny sort. Her ligger ca. 500 nye krydsninger til afprøvning hvert år. 

 

I løbet af sommeren 2002 opfører de et lager og pakkehal i træ, halm og ler efter økologiske byggemetoder, for at gøre en forskel. De tror på at klimaet i denne bygning bliver velegnet for lagring af kartofler og grøntsager.

 

Skiftekær Økologi

Tåsinge


Spørgsmål om vores varer?

Hvad er der i? Hvor stammer de fra? Send dit spørgsmål til: info@aarstiderne.com

Eller ring på 7026 0066

Kundeservice

Glemt dit password?

Spørgsmål til kundeservice?

Skal du på ferie?

Her finder du os.

Læs Aarstidernes kontrolrapporter på fødevarestyrelsens hjemmeside

Stor FrugtKasse

Klassiske, børnevenlige og eksotiske frugter.

© Copyright 1999-2004 Aarstiderne A/S