Romanesco-frittata med grønne linser, romaine-salat og tomatsalsa
Ingredienser
- 1 pose grønne linser
- ½ bundt bredbladet persille
- ½ romanesco-kål
- 1 hvidløgsfed
- 1 bakke æg
- ¼-½ rødløg
- 2 tomater
- 1 romaine-salat
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
- Sort peber
- Eddike (fx vin- eller æbleeddike)
Sæt vand over til linser, og skyl alt grønt.
Kom linser i en gryde med rigeligt, kogende, letsaltet vand, og kog dem møre i 15-16 min. Hæld vandet fra.
Hak persille, og vend linser med persille og lidt olie.
Skær romanesco-kål i tern af 1-2 cm. Skær bare hurtigt med en stor kniv, det behøver ikke være fint og sirligt. Hak hvidløg fint.
Varm en pande op med lidt olie, og steg kål i 5-6 min. Krydr med hvidløg, lidt salt og peber.
Slå æg ud i en skål, og pisk dem sammen med lidt salt og peber. Hæld æggemassen jævnt over de stegte romanesco-tern på panden, og læg et låg over. Lad frittataen simre ved lav varme i 5-8 min. (afhængigt af pandens størrelse), til æggemassen har sat sig.
Hak løg fint. Skær tomater i små tern. Rør løg og tomat sammen med lidt olie og lidt eddike i en lille skål, og smag til med salt og peber.
Bryd salat i grove stykker, og kom i en salatskål. Vend salaten med lidt olie og eddike, og smag til med salt og peber.
Skær romanesco-frittata ud i trekanter, og spis grønne linser, tomatsalsa og grøn salat til.