Sæt vand over til perlebyg, og skyl perlebyggen samt frugt og grønt.
Kom perlebyggen i en gryde, dæk med kogende vand, og kog den mør under låg i 25-30 min. Hæld overskydende vand fra.
Rist valnødderne ved middel varme på en tør pande, til de er gyldne. Hak dem groft, drys dem med lidt salt, og kom dem i en skål til servering.
Pil løget og hvidløgene. Snit løget groft, og skær hvidløgene i tynde skiver.
Varm olie op på panden fra valnødder, og steg svampene ved høj varme i 1-2 min., til de har taget farve.
Sænk varmen, tilsæt løget og hvidløgene, og steg videre i 1-2 min. Tilsæt sojacremen, krydr med salt og peber, og lad det simre i 3-4 min.
Snit imens kålen fint, og riv gulerødderne groft. Riv lidt citronskal. Vend kål og gulerødder sammen, og smag til med salt samt citronskal og -saft.
Kom den kogte perlebyg på panden med svampe, vend godt rundt, og lad det simre i 1-2 min. Tilsæt evt. 1-2 dl vand, hvis saucen er kogt for tyk, og smag til med lidt salt og godt med peber.
Anret cremet perlebyg med svampe i dybe tallerkener, og drys med ristede valnødder. Servér spidskålssalat til.