Grøntsags-tikka med linser, yoghurt og lime-marineret mango
Ingredienser
- 1 pose grønne linser
- 1 bananskalotteløg
- 1 hvidløgsfed
- 1 rød peberfrugt
- 1 aubergine
- Alle tomaterne
- 1 brev tikka masala-paste
- 1 mango
- 1 lime
- 1 bæger yoghurt naturel 0,5 %
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
- Sort peber
(kun gældende for 1p pga linser):
I dag skal du kun bruge ¾ af de kogte grønne linser til retten. Gem de resterende linser i en lufttæt beholder på køl, og spis dem til et andet måltid, fx til din frokost i morgen.
Sæt vand over til linser, og skyl linser samt frugt og grønt.
Kom linserne i en gryde med rigeligt, letsaltet vand, og kog dem møre, 15-16 min. Dræn vandet fra.
Hak skalotteløg og hvidløg fint. Skær peberfrugt i tern. Skær aubergine i store tern, ca. 2x2 cm. Skær tomater i både.
Varm en sautérgryde op med [1p: 1 tsk. | 2p: ½ spsk.] olie, og sautér løg, hvidløg, peberfrugt og aubergine i 3-4 min. Tilsæt tikka masala-paste, og vend godt rundt. Tilsæt tomater, og hæld lidt vand ved [1p: ½ dl | 2p: 1 dl]. Kog forsigtigt op, og lad grøntsagerne simre 4-5 min. uden låg. Smag til med salt og peber.
Skær skrællen af mango. Skær mangokødet fra stenen, og skær det i små tern. Riv lidt skal af lime, og halvér lime. Vend mangoen med lidt limeskal, og smag til med limesaft.
Anret linser, og anret grøntsags-tikka ovenpå. Top med et par gode skefulde yoghurt, og drys med lime-marineret mango.