Bliv medlem og få rabat på alle køb
Søg
Menu

Krydret kalkun med quinoa og grønkålssalat med appelsin og valnødder

2 personer

Ingredienser

  • 1 pose hvid quinoa
  • 1 pose valnødder
  • 1 bundt grønkål med rød stilk
  • 1 appelsin
  • 1 rødløg
  • 2 tomater
  • 1 stængel bladselleri
  • 1 hvidløgsfed
  • 1 pakke kalkun i tern
  • ½-1 brev buena vista-krydderiblanding

Tjek at du selv har

  • Olivenolie
  • Salt
  • Sort peber
  • Eddike (fx vin- eller æbleeddike)
Inden du går igang

Sæt vand over til quinoa, og skyl quinoa samt frugt og grønt.

Quinoa
  1. Kom quinoa i en gryde, overhæld med 3 dl kogende vand, og tilsæt salt. Kog den under låg i 10 min., og lad den trække under låg i 5 min. Afdryp evt., og lad quinoa køle let af.

Grønkålssalat
  1. Hak valnødder groft, og rist dem på en tør pande i 3-4 min., til de er gyldenbrune.

  1. Rib og hak grønkål mellemfint. Pil eller skær skræl af appelsin, halvér den, og skær den derpå i tynde skiver.

  1. Vend grønkål med lidt olivenolie og lidt eddike i en salatskål, og smag grundigt til med salt og peber. Top med appelsin og ristede valnødder.

Krydret kalkun
  1. Pil og skær rødløg i tynde både. Skær tomat i både, og skær bladselleri i skiver a 1 cm. Pil og skær hvidløg i tynde skiver.

  1. Varm en stor pande op med lidt olie, og steg rødløg i 2-3 min. Tilsæt kalkun, og steg videre i 3 min. Tilsæt bladselleri, tomat og hvidløg, og steg i yderligere ca. 4 min. Smag til med buena vista-krydderi og salt.

Servering

Anret quinoa på tallerkener, og top med krydret kalkun. Servér grønkålssalat med appelsin og valnødder til.

-