Korean-style svampeburger med teriyaki, ovnfritter og kimchi
Ingredienser
- 1 bagekartoffel
- 1 sød kartoffel
- 1 bakke portobello-svampe
- Alle de almindelige gulerødder
- ½ agurk
- 1 bæger kimchi
- 1 grov burgerbolle
- 1 pose teriyaki-glaze
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
Vidste du, at vi hos Aarstiderne har vores eget grøntsags- og fermenteringslaboratorium? Her producerer vi blandt andet den kimchi efter koreansk forbillede, som du skal bruge i opskriften. Kimchien er fermenteret i ni dage ved 18-20 grader og består af kinakål og kinaradise tilsat gulerødder og en spicy krydderpaste med chili, hvidløg og ingefær.
Tænd ovnen på 220 °C varmluft, og skyl alt grønt.
Skær kartofler i tynde, ensartede både. Vend dem med lidt olivenolie og salt på en bageplade med bagepapir, og bag dem gyldne og møre, 25-30 min.
Knæk stok af svampene, og læg stokken til side. Dryp svampehoveder med olivenolie, og krydr med lidt salt og sort peber. Lad det trække i 5-10 min.
Riv gulerødder groft, og skær agurk i tynde skiver på skrå.
Vend gulerødder og kimchi sammen, og smag til med salt.
Varm en pande op, tilsæt olie, og steg svampehoveder og stokke ved middel varme, til det er gyldent på begge sider, 3-4 min. på hver side.
Varm burgerbollen i ovnen, til den er gennemvarm, 4-5 min.
Flæk burgerbollen, og fyld den med kimchi og gulerødder, agurk og svampe. Dryp svampe med teriyaki, læg bollen sammen, og spis med ovnkartofler til.