Bliv medlem og få rabat på alle køb
Søg
Menu

Krydrede kibbeh-frikadeller med ris i panang-curry toppet med jordnødder

2 personer

Ingredienser

  • 1 pose hvide jasminris
  • 1 pose jordnødder
  • 1 rød peberfrugt
  • 1 pak choy
  • ½ pose gulerødder
  • 1 lime
  • 1 pose panang-paste
  • 1 dåse kokosmælk
  • 1 rulle kyllingefars med kibbeh

Tjek at du selv har

  • Olie (fx sesam- eller olivenolie)
  • Salt
Inden du går igang

Sæt vand over til ris, og skyl ris grundigt. Skyl også frugt og grønt.

Ris
  1. Kom ris i en gryde med rigeligt kogende, letsaltet vand, og kog dem i ca. 12 min. Hæld overskydende vand fra.

Jordnødder
  1. Rist jordnødder på en tør pande, til de er gyldne. Hak dem groft, og kom i en skål til servering.

Panang-curry (del 1)
  1. Skær peberfrugt i tynde strimler, og snit pak choy groft. Skær gulerødder i 1 cm tykke skiver på skrå. Skær lime i både, og gem til servering.

  1. Varm en pande op, tilsæt olie, og steg gulerødder og peberfrugt ved høj varme i 1-2 min.

  1. Tilsæt lidt panang-paste, og steg videre i 1 min. Tilsæt kokosmælk og 1-2 dl vand, og kog op. Lad curryen simre, til grøntsagerne er møre, 5-6 min.

Kibbeh-frikadeller
  1. Varm imens en anden pande op, og tilsæt olie. Form kibbeh-fars til små frikadeller på størrelse med valnødder, og steg dem, til de er brunede og gennemstegte, 4-5 min. i alt.

Panang-curry (del 2)
  1. Smag curryen til med salt og evt. mere panang-paste.

Servering

Anret ris i skåle, og hæld panang-curry med grønt over. Top med kibbeh-frikadeller og jordnødder, dryp med limesaft, og servér.

-