Kuller i rød karry med peberfrugt, koriander og jasminris
Ingredienser
- 1 pose brune jasminris
- 2 røde peberfrugter
- ½ pose gulerødder
- 2 rødløg
- 1 bundt koriander
- 1 pose rød karrysauce
- 1 pakke torskefisk i tern
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
For at sikre, at din fisk er så frisk som muligt, udskifter vi i sjældne tilfælde fisken i din opskrift med en anden art, når vi pakker din kasse. Kvaliteten samt tilberedningen af fisken vil være den samme, men husk altid at tilberede fisken, til kødet er mælkehvidt og deler sig i flager ved et let tryk.
Håndfuld 1+2: Peberfrugt, gulerødder, løg
Håndfuld 3: Fisk
Håndfuld 4: Ris
Fedt: Olivenolie, kokosmælk fra rød karrysauce
Smagsgivere: Salt, koriander, krydderier fra karrysauce
Sæt vand over til ris, og skyl ris grundigt. Skyl også alt grønt.
Kom ris i en gryde med rigeligt kogende, letsaltet vand, og kog dem i 20-22 min. Hæld overskydende vand fra.
Skær peberfrugt i strimler, og skær gulerødder i tynde skiver på skrå. Pil og skær rødløg i tynde både. Snit koriander groft, og kom i en skål til topping.
Varm olie op i en gryde, og steg peberfrugt ved høj varme i 2-3 min., til den er brunet.
Tilsæt gulerødder og rødløg, og steg videre i 1 min. Tilsæt rød karrysauce, og kog op. Lad det simre, til grøntsagerne er næsten møre, 3-4 min.
Tjek imens fisken for evt. ben.
Kom fisken i karrysaucen, og lad den simre med, til den er gennemtilberedt, 3-4 min. Smag til med salt.
Anret ris med grønt og kuller i rød karry ovenpå. Top med koriander.