Spar penge med Aarstiderne Plus Spar penge med Plus Se hvordan
Søg
Menu

Kylling bagt i ovn med tomater, ovnkartofler, ærtecreme og salat

1 personer

Ingredienser

  • 1 bagekartoffel
  • 1 pakke kyllingeoverlår uden ben
  • 150 g tomater
  • 1 pose ærter
  • 1 bundt kinesisk purløg
  • 1 bæger yoghurt naturel 0,5 %
  • 1 rød hjertesalat

Tjek at du selv har

  • Olivenolie
  • Salt
  • Sort peber
  • Eddike (fx æble- eller hvidvinseddike)

Sådan gør du

Inden du går igang

Tænd ovnen på 220 °C varmluft, og skyl alt grønt.

Ovnbagt kylling med tomater og ovnkartofler
  1. Skrub kartofler grundigt, og skær dem i både. Vend med olivenolie [1p: 1 tsk. | 2p: 2 tsk. | 3/4p: 1 spsk.], og bred dem ud på en bageplade med bagepapir. Bag dem i ovnen i 25-30 min., eller til de er gyldenbrune og møre.

  1. Kom lidt bagepapir i et ovnfast fad, og læg kødet i fadet. Pensl det med olivenolie [1p: ½ tsk. | 2p: 1 tsk. | 3/4p: 2 tsk.]. Halvér tomater, og læg dem mellem kødet. Krydr det hele med salt og sort peber, og bag det i ovnen i ca. 20 min.

Ærtecreme
  1. Kom imens ærter i en gryde med 1 dl vand, og kog dem i 2 min.

  1. Snit purløg fint. Blend ærter sammen med yoghurt til en grov creme. Rør purløg i cremen, og smag til med salt og peber.

Salat
  1. Snit salat fint, og kom i en skål. Dryp med olivenolie [1/2p: 1 tsk. | 3/4p: 2 tsk.] og lidt eddike efter smag, og krydr med salt og sort peber.

Servering

Smør ærtecreme på midten af tallerkener, og top med ovnkartofler. Anret ovnbagt kylling og tomater ved siden af, og spis salat til.

-