Bliv medlem og få rabat på alle køb
Søg
Menu

Kyllingeoverlår med stegt aubergine, squash og padrón samt spidskålssalat

2 personer

Ingredienser

  • 1 aubergine
  • 1 squash
  • 1 pakke kyllingeoverlår uden ben
  • 1 bakke padrón-pebre
  • ½ spidskål
  • 1 grøn citron
  • 1 portion kogte mungbønner
  • 1 hvidløgsfed
  • 1 bundt bredbladet persille

Tjek at du selv har

  • Olivenolie
  • Salt
  • Peber
  • Eddike (fx vineddike)
Køkkentips

Du har fået padrón-pebre med i denne uge, hvilket er små, grønne peberfrugter, der ligner chilipebre, men smager mildt og skønt. De tilberedes og spises hele – med både stilk og kerner.

Inden du går igang

Tænd ovnen på 200° C varmluft, og skyl grøntsagerne, citronen og persillen.

Bagte grøntsager og kylling
  1. Skær aubergine og squash i skiver a 1 cm. Pensl dem let med olie, læg dem på en bageplade med bagepapir, og bag dem gyldne og møre i ovnen, 25-30 min. Vend skiverne, når der er gået ca. 12 min.

  1. Pensl kyllingeoverlårene med lidt olie, krydr med salt og peber, og læg dem på en anden bageplade med bagepapir. Bag dem ca. 20 min. i ovnen.

  1. Vend padrón-pebrene med lidt olie. Læg dem ved siden af kyllingelårene, når de har stegt i 15 min., og steg peberfrugterne med i ca. 5 min.

Spidskålsalat
  1. Snit imens spidskålen fint. Halvér citronen, og pres al saften ned i en salatskål. Vend citronsaften med 1 spsk. olie, og vend kål og kogte mungbønner i dressingen. Smag til med salt og peber.

Inden servering
  1. Pil hvidløgsfeddet, og hak det fint. Pluk persillen let, og hak det groft.

  1. Anret aubergine, squash og padrón-peberfrugt i et fad, drys med hvidløg og persille, krydr med salt og peber, og dryp med lidt eddike.

Servering

Servér kyllingen med bagte grøntsager og spidskålssalat.

-