Spar penge med Aarstiderne Plus Spar penge med Plus Se hvordan
Søg
Menu

Nakkekoteletter i cremet tomatsauce med ris og agurkesalat

2 personer

Ingredienser

  • 2 poser hvide jasminris
  • 1 pakke nakkekoteletter
  • 1 bæger squash i tern
  • 1 glas tomater med grøntsager
  • 1 bæger fløde
  • 2 snackagurker
  • ½-1 bundt bredbladet persille

Tjek at du selv har

  • Olivenolie
  • Salt
  • Sort peber
  • Eddike (fx æble- eller hvidvinseddike)
Køkkentips

Vejrforholdene i det sydlige Spanien lige nu gør det svært for vores avlere at dyrke store agurker. Derfor får du i stedet lidt flere af de små skoleagurker, der hurtigere er høstmodne – sådan hjælper vi avlerne bedst.

Inden du går igang

Sæt vand over til ris, og skyl ris grundigt. Skyl også persille.

Ris
  1. Kom ris i en gryde med rigeligt, kogende, letsaltet vand, og kog dem i ca. 12 min. Hæld overskydende vand fra.

Nakkekoteletter i cremet tomatsauce (del 1)
  1. Varm olie op på en stor pande, og brun kødet ved høj varme, ½-1 min. på hver side. Krydr med salt og peber undervejs.

  1. Tag kødet af panden. Kom ny olie på panden, og steg squash i 1 min. Tilsæt tomatsauce og fløde, og kog op. Lad det koge ind i 4-5 min.

Agurkesalat
  1. Skær imens agurk i tern. Pluk og snit persille groft. Vend agurk sammen med halvdelen af persillen, og smag til med salt og lidt eddike.

Nakkekoteletter i cremet tomatsauce (del 2)
  1. Kom kødet tilbage på panden med tomatsauce, og lad det simre med, til det er gennemtilberedt, 2-3 min. Smag til med salt og peber, og drys med resten af persillen.

Servering

Anret ris og nakkekoteletter (1p: kotelet) i cremet tomatsauce. Spis agurkesalat til.

-