Nudler med svinekød, lynstegt grønt og gomadressing
Ingredienser
- ½-1 spidskål
- 1 rødløg
- 1-2 hvidløgsfed
- 1 pose gulerødder
- 2 grønne peberfrugter
- 1 lime
- 1 pose gomadressing
- 1 pakke nudler
- 1 pakke strimler af svinekam
Tjek at du selv har
- Olie (fx sesam- eller olivenolie)
- Salt
- Sort peber
- Evt. soja
Sæt vand over til nudler, og skyl frugt og grønt.
Snit spidskål fint. Pil og skær rødløg i tynde både. Pil og skær hvidløg i tynde skiver. Skær gulerødder i tynde tændstikker eller skiver, og skær peberfrugt i strimler. Skær lime i både.
Kom gomadressing i en skål, og rør den med vand [2/3p: 1-2 tsk. | 4/5p: 2-3 tsk.], til den er tyndtflydende.
Varm en pande godt op, tilsæt olie, og steg spidskål ved høj varme, til den er gylden og sprødmør, 2-3 min. Smag til med salt, sort peber og lidt limesaft. Kom den i en skål.
Varm ny olie op på panden, og steg gulerødder sprødmøre ved høj varme, 2-3 min. Krydr med salt og sort peber, og kom dem i skålen med spidskål.
Kom rigeligt, spilkogende vand i en gryde, tilsæt salt og nudler, og kog det op i 1 min. Sluk for varmen, og lad nudlerne trække i kogevandet i ca. 3 min. Hæld vandet fra.
Varm panden op en sidste gang, tilsæt olie, og steg kødet ved høj varme i 1-2 min. Tilsæt rødløg, hvidløg og peberfrugt, og steg videre i 2-3 min. Smag til med sort peber samt salt eller soja.
Anret nudler i dybe tallerkener eller skåle, og top med lynstegt grønt og svinekød. Dryp med gomadressing og limesaft, og servér.