Ravioli vendt i cremet citron-ricottasauce med spinat og grønne bønner
Ingredienser
- 2 pakker ravioli med spinat/ricotta
- 1 pose babyspinat
- 1 grøn citron
- 2 poser grønne bønner
- 1 bæger ricotta
- Alle bøftomaterne
- ½ grøn salat
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
- Sort peber
- Eddike (fx æbleeddike)
Vær opmærksom på, at du har fået en grøn citron med i din kasse. Citronen er moden, men når dags- og nattetemperaturerne nærmer sig hinanden, som de gør i Spanien lige nu, bliver citronen ikke gul.
Sæt vand over til ravioli, og skyl frugt og grønt.
Kom ravioli i en gryde med spilkogende, saltet vand, og kog dem al dente i ca. 3 min. Hæld vandet fra, men gem det.
Snit evt. spinat groft, og halvér citron.
Varm olie op på en pande, og steg spinat og grønne bønner i 2-3 min. Tilsæt 3-4 dl kogevand fra pasta, og kog op i 2-3 min.
Tilsæt ricotta, og vend det godt rundt over varmen, til saucen er cremet, ½-1 min. Smag til med salt, peber og lidt citronsaft.
Skær tomat i grove tern, og snit salat groft. Vend salat og tomater sammen, og smag til med lidt olivenolie og en smule eddike.
Anret ravioli, og vend sammen med cremet citron-ricottasauce. Dryp med citronsaft, og krydr med lidt ekstra peber. Spis salat til.