For at sikre, at din fisk er så frisk som muligt, udskifter vi i sjældne tilfælde fisken i din opskrift med en anden art, når vi pakker din kasse. Kvaliteten samt tilberedningen af fisken vil være den samme, men husk altid at tilberede fisken, til kødet er mælkehvidt og deler sig i flager ved et let tryk. Fisk fra Aarstiderne er altid mærket med MSC.
Sæt vand over til ris, og skyl ris, frugt og grønt.
Skær peberfrugt i ca. 2 cm brede skiver. Flæk løg, og skær i tynde skiver. Skær hvidløg i tynde skiver. Halvér squash på langs, og skær i meget tynde skiver – evt. på et mandolinjern. Pluk og hak persille groft.
Kom ris i en gryde med rigeligt, kogende, letsaltet vand, og kog dem i ca. 12 min. Hæld overskydende vand fra.
Varm en gryde op, tilsæt olie, og steg squash let brunet, 2-3 min.
Tilsæt løg, hvidløg og peberfrugt, og steg 2-3 min.
Tilsæt lidt harissa, mosede tomater og vand [2/3p: ½-1 dl | 4p: ½-1 dl], og kog op. Lad saucen simre, til alt er mørt, 8-10 min. Smag til med salt, sort peber og evt. mere harissa.
Tjek imens fisk for evt. rester af ben og hinder.
Varm en pande op, tilsæt olie, og steg fisk på skindsiden, til skindet er sprødt, og kødet er gennemstegt, 7-8 min. – tryk evt. fisken flad i panden med en paletkniv de første par minutter af stegningen, så bliver skindet mere sprødt. Krydr med salt undervejs.
Hæld harissa-saucen i panden med fisk, og sæt panden på bordet. Dryp med limesaft, drys med persille, og spis ris til.