Spar penge med Aarstiderne Plus Spar penge med Plus Se hvordan
Søg
Menu

Stegte peberfrugter med hytteost og salat med purpurhvede, avocado og vandmelon

1 personer

Ingredienser

  • 1 pakke kogte purpurhvedekerner
  • 2 lysegrønne palermo-peberfrugter
  • ¼-½ brev ras el hanout
  • 1 bæger hytteost
  • ¼-1 vandmelon
  • ½-1 rødløg
  • 1 rød hjertesalat
  • 1 avocado

Tjek at du selv har

  • Olivenolie
  • Salt
  • Sort peber
  • Eddike (fx vin- eller æbleeddike)

Sådan gør du

Inden du går igang

Sæt lidt vand over til purpurhvede, og skyl alt grønt – lad stilken sidde på peberfrugterne. Tag hytteosten ud af køleskabet, så den ikke er for kold ved servering.

Kogt purpurhvede
  1. Kog purpurhvede op i en gryde med kogende vand, og lad det koge i 3 min. Lad kornene dryppe af i en sigte, mens de køler af.

Stegte peberfrugter
  1. Varm en pande op med lidt olie, og steg de hele peberfrugter stille og roligt i ca. 10 min., – vend dem om under stegningen, så de mørner og bliver lysebrune på alle sider.

  1. Krydr peberfrugterne med lidt salt, og drys dem med ras el hanout på begge sider.

  1. Kom hytteost i en lille skål.

Salat med purpurhvede og melon
  1. Skær skrællen af vandmelon, og skær frugtkødet i tern a ca. 2 cm. Skær rødløg i tynde skiver. Bryd salat i grove stykker. Halvér avocado, fjern skræl og sten, og skær avocadokødet i tern.

  1. Vend purpurhvede med lidt olie og eddike i en rummelig skål. Vend forsigtigt vandmelon, løg og avocado med kornene. Smag grundigt til med peber, lidt salt og evt. mere eddike.

  1. Anret salat på et fad, og top med de marinerede korn.

Servering

Anret de stegte, krydrede peberfrugter med hytteost og salat med purpurhvede og melon.

-