Jordskokkesuppe med æblesalat og friskbagt ølandshvedebrød

Opskrift
4 personer
Ingredienser
-
evt. bouillon
-
600 g bagekartofler
-
evt. timian
-
olie
-
700 g jordskokker
-
400 g æble
-
evt. laurbærblade
-
salt og peber
-
200 g skalotteløg
-
æbleeddike
-
1 brødblanding ølandshvedemel
Sådan gør du
DEN GRØNNE KASSE, uge 46, dag 3
Brød
Rør melblandingen med 2,5 dl lunkent vand og ælt dejen godt igennem. Lad den 1 time ved stuetemperatur. Bemærk, dejen kan med fordel hæve længere tid - sæt den på køl natten over (dagen før) om muligt.
Tænd ovnen på 200 grader.
Suppe
Skræl bagekartoflerne og skur jordskokkerne. Tag 2-4 jordskokker fra til æblesalaten. Pil skalotteløg og hak dem groft. Gem lidt skalotteløg, ca. ¼, til æblesalaten. Skær kartofler og jordskokker i tern.
Sæt en tykbundet rummelig gryde over varmen og sautér løg og knolde 4-5 minutter. Dæk med vand, tilsæt evt. krydderier eller bouillon og kog sagte til alt er mørt. Blend suppen glat og smag den til med salt, peber og evt. bouillon.
Brød
Form dejen til 1 brød eller 2 flûtes. Læg dem på plader med bagepapir og bag dem gyldne i 15-20 minutter.
Æblesalat
Skær æbler og jordskokker i papirtynde skiver og dryp dem med lidt eddike. Hak skalotteløg fint og vend dem med æbler og jordskokker. Smag til med lidt olie, salt og peber.
Servering
Server suppen i dybe tallerkner. Top med æblesalat og spis lunt brød til.