Burrito med svinekød, squash, tomater og kål

Opskrift
1 personer
Ingredienser
-
½ pakke skinkekød i tern
-
½ pakke wraps
-
1 grøn peberfrugt
-
½ bæger spicy rub og olivenolie
-
1 squash
-
1/4 bundt nye løg
-
salt
-
200 g roma- tomater
-
1/4 sommerhvidkål
Sådan gør du
Verdenkassen 1 pers/4 dage
Uge 2513 - Dag 3
Svin
Dup kødet tørt med køkkenrulle. Vend det med rub og steg det i olie på en varm pande. Krydr med salt. Tag kødet af panden, når det er gennemtilberedt. Skær peberfrugt, løg og squash i strimler og rist det hårdt i lidt mere olie på den varme pande. Skær tomaterne i tern og kom dem med på panden. Kom kødet på panden igen og lad det hele snaske lidt sammen. Smag til.
Wrap
Snit kålen fint. Lun wrapsene og fyld dem med lidt kål og den varme ret. Servér straks med ressten af kålen ved siden af.
Ugens tip – rød karry
Den røde thaikarry, som er i kassen i denne uge, får smag af blandt andet citrongræs og galangarod, som populære smagsgivere i det thailandske køkken. Hvis du har, er det lækkert at supplere karryen med lidt frisk ingefær. Karryen indeholder: Koriander, sød paprika, citrongræs, hvidløg, spidskommen, citronskal, galangarod, chili, sort peber og havsalt.
Velbekomme!
Louisa
Tjek aarstiderne.com for næste uges menu. Her kan du også se, hvad der er på menuen i de forskellige måltidskasser flere uger frem i tiden.
Tjek at du selv har: Salt, peber, olivenolie, evt. ketchup, evt. farin, sukker, mild eddike, evt. fiskesauce.