Fiskefrikadeller/stegt torsk med ovnfritter og saftig kål

Opskrift
4 personer
Ingredienser
-
½ chili
-
1 kg bagekartofler
-
olivenolie
-
2-3 spsk mel
-
300 g søde kartofler
-
1/3 spidskål
-
Evt. 1 æg æg
-
Revet skal og saft af 1 citron
-
250 g peberfrugter
-
1 pakke torskefilet
-
salt og peber
-
½ pose gulerødder
-
Evt. 1 dl mælk
-
2-3 fed hvidløg
Sådan gør du
Den Grønne Kasse
Uge 4811 - dag 1
Tænd ovnen på 200 grader.
Tjek fileterne for små ben og skær dem i mindre stykker, til fiskedeller. Du kan også vælge at skære dem i portionsstykker, vende dem i mel og stege dem på en pande. Kom fisk i en køkkenmaskine og tilsæt 2 tsk salt. Kør det kort på maskinen, så du får en grov fars. Tilsæt mel og mælk, kør igen og saml farsen med 1 æg. Krydr med peber og lad farsen hvile, mens du tilbereder resten af måltidet.
Skur bagekartoflerne og skær dem i både, vend dem med lidt olivenolie, salt, fint hakket chili og knust hvidløg. Kom dem i et fad og stil dem i ovnen, ca. 35 minutter.
Skur eller skræl de søde kartofler og skær også dem i både som kartoflerne. Skær peberfrugterne i brede både og vend begge dele i de halvfærdige kartofler, når dé har været i ovnen i ca. 20 minutter, og bag yderligere 15 minutter til begge slags kartofler og peberfrugt er møre, gyldne og sprøde.
Snit imens kålen fint. Skur gulerødderne og skær dem i fine strimler eller riv dem groft.
Lav en dressing af reven citronskal og saft, havsalt, peber. Pisk ca. 3 spsk olivenolie i og smag til med timianblade. Vend dressingen i kål og gulerødder og smag til igen.
Sæt en pande over varmen og kom lidt olie og evt. lidt smør på. Form farsen til ovale deller og steg dem gyldne, 3-4 minutter på hver side. Steg evt. en prøve delle, så du er sikker på at de smager godt.
Servér fiskefrikadeller med ovnfritter og saftig kålsalat.